BRĪVĪBA

briviba

DROSME BŪT SEV PAŠAM

Ošo šeit runā par brīvību. Par atšķirību starp brīvību un visatļautību, par to, kādēļ cilvēki teic, ka vēlas brīvību, bet patiesībā no tās baidās. Autors atgādina, ka brīvības cena ir atbildības uzņemšanās visā tās pilnībā, viņš arī pamato to, kāpēc brīvība ir dzīves vislielākā vērtība.

Krātiņš sniedz zināmu aizsargātību, drošību.
Krātiņā papagailim nevajag raizēties par ēdienu,
nav jābaiļojas par ienaidniekiem.
Nav jāuztraucas vispār. Ne par ko uz pasaules.
Tas ir mājīgs. Tas ir no zelta…

Brīvība nozīmē spēju pateikt „jā”,
kad ir jāpasaka „jā”, un pateikt „nē”,
kad ir jāteic „nē”, un dažkārt paklusēt,
kad nav vajadzības ko teikt – klusēt, nebilstot ne vārda.
Kad tas viss ir iespējams, tā arī ir brīvība.

Sabiedrība nav eksistenciāla realitāte. Tā ir cilvēka radīta, jo cilvēks guļ, jo cilvēks atrodas haosā, jo tas nav spējīgs izmantot brīvību, nepārvēršot to par izlaidību.
Cilvēks nespēj būt brīvs un neizmantot šo brīvību ļaunprātīgi. Tātad – sabiedrība ir mākslīgs, taču nepieciešams cilvēka veidojums.

Tā kā sabiedrība ir mākslīga, tā var izgaist. Tikai tāpēc, ka tā reiz ir bijusi nepieciešama, tā nebūs neaizstājama mūžīgi. Cilvēkam ir jāizmaina apstākļi, kuri to padarīja nepieciešamu. Un ir labi, ka tā nav eksistenciāla, citādi nebūtu iespējams no tās tikt vaļā.

To varam paveikt mēs paši. Mēs to varam sagraut tajā dienā, kad to vēlamies. Uzņemieties atbildību! Un tad pat galējā trūkumā, ciešanās, cietumā jūs pilnībā paliksiet pats savs saimnieks. Jums būs brīvība, kuru sniedz atbildība.

Visas jūsu reliģijas padara jūs atkarīgus no Dieva, likteņa, nolemtības. Tie ir tikai dažādi nosaukumi kaut kam neeksistējošam. Ir tikai verdzība un brīvība. Izvēlieties. Ja jūs izvēlēsieties brīvību, tad jums nāksies sagraut visas citu cilvēku stratēģijas, kuru mērķis – padarīt jūs par vergu. Ko es tagad šeit cenšos izdarīt: es mēģinu saraut visas jūsu ķēdes, padarīt jūs brīvus, lai jūs varētu būt – jūs paši.

Un mirklī, kad jūs kļūsiet tie, kas jūs patiesībā esat, jūs sāksiet augt, augs jūsu dzinumi, dzīve ap jums piepildīsies brīnišķi smaržojošiem ziediem… Jūsu vara, jūsu bagātības, jūsu prestižs – tie visi ir jūsu krātiņi. Jūsu dvēsele grib būt brīva, bet brīvība ir bīstama. Brīvība ne pret ko nav apdrošināta. Brīvībā nav nekādas aizsargātības, nekādas drošības.

Brīvība nozīmē: iet pa naža asmeni, ik brīdi būt pakļautam briesmām, ar grūtībām rodot sev ceļu. Ik mirklis – izaicinājums, kuru tev metis nezināmais. Dažreiz ir par karstu un dažreiz – par aukstu, un nav neviena, kas par jums parūpētos. Būrī par jums atbildīgs bija saimnieks. Kad bija auksti, viņš apsedza būri ar segu. Un viņš atnesa ventilatoru, kad kļuva pārāk karsti.

Brīvība nozīmē bezgala lielu atbildību – jūs esat viens un vientuļš.