Top filmas. Kā tās top…

wwc

WILD, WILD COUNTRY

Ošo pieminot – vienaldzīgo nav. Ir tie, kas mīl un tie, kas nīst. Joprojām.  Tik daudz gadu pēc viņa aiziešanas mūžībā. Šķēpi tiek lauzti no jauna. Tiek vētīti seni notikumi, tos pasniedzot tendenciozi un  mērķtiecīgi, tiem piešķirot skandaloza detektīva valdzinājumu. Un pasaule aplaudē. Kam? Dzīves faktiem, indivīda kļūdām un neveiksmēm, kuras viņš pats ir atzinis.

Ošo saviem sekotājiem teica: – Esmu kļūdījies. Arī Buda pieļāva kļūdas, arī Mahavīra maldījās. Arī mana kļūda bija doties uz Oregonu.

Kad Ošo no Amerikas tika izsūtīts, štata prokurors Čarlzs Tērners preses konferencē atzinās, ka Ošo nav izdarījis nekādus noziegumus. Bet par deportācijas iemeslu prokurors pateica: – Mēs gribējām iznīcināt šo kopienu. Tas bija mūsu galvenais uzdevums.”

Filma ir par Ošo Amerikas laiku. Tā nav par viņa idejām, viņa garīgo mantojumu, par daudzu  cilvēku iedvesmojošām atziņām, milzu ieguldījumu meditāciju jomā. Par to – ne vārda! Tas filmas  autorus neinteresē. Neatbilst izvēlētajam kriminālajam žanram un nomelnojošajiem mērķiem. Amerikāņu kases gabals. Pasaule skatās, elpu aizturējusi. Patiesi profesionāls veikums.

Arī prese izmanto skandalozo sižetu, uzdodot saviem lasītājiem jautājumus, tādus kā: – Vai pēc filmas WILD, WILD COUNTRY noskatīšanās jūs vēl spējat mīlēt Ošo?!

Diemžēl seriālā  nav atbilžu uz daudziem jautājumiem. Piemēram, kāpēc patiesā inkriminēto noziegumu vaininiece, Ošo nodevusī sekretāre Šīla Silvermena, no piespriestajiem 20 ieslodzījuma gadiem (tai skaitā par ļaužu tīšu inficēšanu, Ošo personīgā ārsta slepkavības mēģinājumu un daudziem citiem patiesi smagiem noziegumiem) – Amerikas cietumā nosēdēja tikai divus gadus. Kas un kāpēc viņu atbrīvoja? Un kur palika viņas no Ošo komūnas nozagtie un uz personīgajiem kontiem pārskaitītie 55 miljoni  dolāru? Atbildes nav.

 

PROFESIONĀLISMS RADA TICAMĪBU

Te vēl gribētos vilkt paralēles ar citu filmu, arī profesionāļu radītu – ARTE filmu Reportagen und Recherchen “Kulturkampf in Lettland Angst vor der russischen Minderheit”. (ARTE ir viens no lielākajiem Eiropas kultūras un izziņas TV kanāls, pārraida franču un vācu valodā).

Kurš gan, patieso situāciju nezinošs skatītājs, pēc šīs  filmas vēl šaubīsies, ka latvieši patiešām ir visīstākie fašisti? Ārprāts! Latvijā cittautiešiem ar varu tiek uzspiesta latviešu valoda! Filmā tie paši profesionālie paņēmieni, kas iepriekš minētajā – aizkustinošas intervijas, sāpju pilni bēdu stāsti utt…

Un tiek radīts neapšaubāms viedoklis.

 

TOP JAUNS KINODARBS

ghai

Indiešu režisors un producents Subhašs Ghaijs.

 

Kannu starptautiskajā kinofestivālā šī gada 15. maijā tika paziņots par jaunu starptautisku kino projektu, kurā tiks atainota pretrunīgā guru Ošo (OSHO) dzīve.

Indiešu režisors un producents Subhašs Ghaijs (Subhash Ghai) paziņoja, ka viņa vadītā kino kompānija “Mukta Arts” apvienos radošos spēkus ar itāļu “NAVALA Production” kopīgas filmas izveidei par spilgto XX gadsimta pārstāvi – mistiķi Ošo. Tā būs spēlfilma biogrāfiskās drāmas žanrā. Filmas darba nosaukums: “Ošo. Pilnmēness Pavēlnieks”.

Pats Subhašs Ghaijs ir jaunā, radošā projekta padomdevējs. Viņš pauda domu, ka gaidāmais projekts bijis neizbēgams. “Es jau vairāk nekā 30 gadus esmu lasījis Ošo darbus,” viņš teica ekskluzīvā intervijā 71. Kannu kinofestivāla Indijas paviljonā.  “Ošo runā viedi, teic patiesību, viņš stāsta par cilvēciskām  vērtībām.  Skolotājs  savos darbos ir atbildējis uz visiem sociālajiem, politiskajiem un personīgajiem jautājumiem, kas gadiem ilgi mani satrauca. Viņa teiktais ir palīdzējis man ierakstīt ainas manis veidotajās filmās,” režisors piebilda.